Reversā Osmoze - augstākās kvalitātes ūdens filtrs

 

      Process, kas tiek nosaukts par „osmozi” tika atklāts tālajā 1748. gadā, kad Žans-Antoine Nollets atklāja, ka nodalot divus dažāda blīvuma šķidrumus ar puscaurlaidīgu membrānu, šķidrumiem ir tieksme pārvietoties no mazāk blīva uz blīvāku, līdz abu īpatnējais blīvums izlīdzinās. Turpmākos 200 gadus tas tika uzskatīts par fenomenu, ko nespēja izskaidrot. Dabā šis process ir redzams piemēram saldūdens un sālsūdens zivīs – tās nevar ātri pārpeldēt dažāda sāļuma rajonus. Piemēram sālsūdens zivij pēkšņi nonākot saldūdenī, tā mirst, jo saldūdens ļoti īsā laikā sāk caur žaunām iespiesties zivju ķermeņa šūnās tās saraujot. Lai tas nenotiktu, ir nepieciešamas daudzas dienas, līdz sāls koncentrācija asinīs un ūdenī izlīdzinās.

     1949. gadā Kalifornijā, laboratorijas apstākļos tika atklāts process, ko mēs pazīstam ar terminu – Reversā Osmoze. Šis process ir apgriezts dabiskajam procesam, ja dabā saldūdens tiecas cauri kapilāriem uz sālsūdens pusi, tad tika konstatēts, ka sālsūdeni ar spiedienu spiežot cauri tiem pašiem membrānas kapilāriem var iegūt saldūdeni membrānas otrajā pusē. Šis atklājums burtiski radīja sprādzienu, jo pavērās iespēja ar daudzkārt ekonomiskāku tehnoloģiju atsāļot okeāna ūdeni. Līdz 2001. gadam bija jau uzbūvētas 15200 atsāļošanas stacijas visā pasaulē.

                osmoze_princips

     Latvijā, kā zemē, kura ir bagāta vienu no lielākajām dabas bagātībām – saldūdeni, šāda atsāļošana nav nepieciešama. Mums ir svarīgi no pazemes ūdeņiem noņemt galvenokārt dzelzi un cietību. Mājsaimniecības vajadzībām to var veikt, izmantojot standarta ūdens atdzelžošanas un mīkstināšanas tehnoloģijas. Savukārt dažreiz ir nepieciešams iegūt ļoti tīru ūdeni, ko var izmantot dzeršanai un pārtikas pagatavošanai. Šādu ūdeni teicami sagatavo dzeramā ūdens reversās osmozes iekārtas. Šīs iekārtas ir ļoti kompaktas, vairumā gadījumu tās novieto zem izlietnes un virs tās uzstāda nelielu papildus ūdens krānu, no kura tad arī iegūst šo tīro ūdeni. Cik tīrs ir RO ūdens? Faktiski caurmērā analizējot ūdens parametru koncentrācijas var apgalvot, ka šāds ūdens filtrs noņem no ūdens aptuveni 95% no visiem sāļiem, pateicoties TFC tipa reversās osmozes membrānām, kuru kapilāru diametrs ir 1 nanometrs. Šāds izmērs ir tik niecīgs, ka ūdens molekula spēj iziet cauri membrānai, bet lielākas molekulas, kā piemēram dzelzs, mangāns, sulfāti, kaļķis u.c. tajā skaitā arī baktērijas un vīrusi to nespēj. Atdalītās vielas no šādām iekārtām tiek novadītas kanalizācijā.

Membrānas uzbūvi var redzēt zemāk pievienotajā video:

 

     

     Standarta osmozes filtri tiek komplektēti ar papildus 5 mikronu, 1 mikronu un aktīvās ogles kārtridžiem, lai pasargātu membrānu no priekšlaicīgas aizsērēšanas. Ja šie standarta veikalos nopērkamie kārtridži ir jāmaina reizi 6-12 mēnešos, tad membrāna parasti kalpo vismaz 5-7 gadus. Salīdzinoši, membrānas izmaksas arī nav lielas, aptuveni daži desmiti latu.

Pēc reversās osmozes filtriem droši drīkst slēgt klāt kafijas automātus un citu jūtīgu tehniku kurai lielu postu nodara katlakmens. Pēc šiem filtriem ūdens kvalitāte ir līdzīga lietus ūdenim, tas ir bez garšas un ļoti tīrs. Novietojot saulē šo ūdeni tas mēnešiem neradīs zaļus apaugumus uz trauka sienām.

Domestic_RO_with_Booster_Pump

 

Līdz ar to, uzstādot šādu iekārtu mājās, klienti var būt droši – ikdienā tiks lietots tikai augstākās kvalitātes dzeramais ūdens! Šiet nospiežot tiksiet pāradresēts uz osmozes filtru piedāvājumu.